Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Písně z messengeru

Slovenská písničkářka Katarzia píše skladby pro generaci sociálních sítí

49B_Jiří Vyhnal_R41_2016
Budem se milovať s hudbou!

Ačkoli se jmenovala Home, pojednávala o tom, jak je jí v Americe dobře a skoro se jí nestýská. Bylo jí šestnáct a píseň složila zcela spontánně na kytaru na školní chodbě. Trávila rok na studijním pobytu v oklahomském městě Tulsa. Zakoušela tu opojnou samostatnost a také se nacházela daleko od otravných povinností z hodin fyziky a matematiky, které ji pronásledovaly doma na nitranském gymnáziu, kde se cítila jako černá ovce. Přesto byla Home na dalších sedm let první i poslední skladba, kterou napsala. Pořád se viděla někde jinde: ve sboru, na divadle, u filmu.

Slovenská autorka Katarzia, která dnes slaví úspěch na „federální“ scéně, si dlouho nebyla schopná uvědomit, že skládat písničky je něco, co jejímu naturelu sedí nejvíc. Dnes už to ví. I proto se hned v prvním náladovém refrénu na nové desce Agnostika vyznává: „Budem sa v noci milovať s hudbou, budem sa v noci milovať s textami.“ Zatímco noční svět za jejími okny je plný lidí žijících v luxusu i zpráv o tisíce kilometrů vzdálených hrůzách, ona zůstává o samotě a píše, jak se na písničkářku sluší.

Byly to právě její texty a osobitý, stydlivě přidrzlý projev začátečnice, který na tři roky starém debutu Generácia Y zázračně zaujal publikum nejen doma, ale nečekaně i v Česku, které se dokonce poslední rok stalo jejím novým domovem. Katarína Kubošiová, jak zní její občanské jméno, na něm uvolněným slangovým jazykem mluvila o pocitech svých i své generace: chycené v komunikačních technologiích,…

I_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1298
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte