„Vážený pane Miroslave Fojtíku, berete si zde přítomnou Janu Hanzlíkovou…,“ pronáší radní městské části Praha 7 Hana Třeštíková známou větu. Na ženicha, čtyřicátníka s dlouhými blond vlasy, v béžových kalhotách, které jsou mu trochu velké, a o něco starší nevěstu, drobnou ženu, která se cestou k oltáři opírá o berle, míří několik kamer. Českou televizi, TV Barrandov a redakce Novinek a Blesku zaujal fakt, že v malé obřadní síni kousek od zdi pražského parku Stromovka se berou dva bezdomovci. A že svědci jsou starosta Jan Čižinský a vedoucí oddělení sociální práce Prahy 7 Naděžda Zelinková.

Novomanželé vypadají trochu vyplašeně a křehce a ruce se při navlékání prstýnků oběma třesou. Starosta půjčuje plačícímu ženichovi kapesník. „Je to můj nejbližší soused,“ říká pak směrem ke kamerám. Pan Fojtík už několik let bydlí v chýši na břehu Vltavy, od oken starostovy pracovny jeho příbytek odděluje jen rušná silnice. Radnice mu dá občas něco málo vydělat, když uklidí strmý svah, kam se pracovníci úklidové čety bojí vstoupit, aby nespadli do řeky.

Pád dnešních novomanželů mezi devět a půl tisíce pražských bezdomovců je jako z učebnice. Miroslavovi umřela matka, se kterou žil, a obec na něj, zřejmě kvůli dluhům, nechtěla nájem převést. Jana skončila na ulici, když utekla od předchozího manžela, domácího násilníka. Ani jeden nemá práci, Miroslav pije a Jana je nemocná.

Starosta nemá kouzelný proutek, kterým by jejich život ze dne na den změnil. Městská část má alespoň…

I_obalka_R40_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte