Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Velmi křehká svatba

„Vážený pane Miroslave Fojtíku, berete si zde přítomnou Janu Hanzlíkovou…,“ pronáší radní městské části Praha 7 Hana Třeštíková známou větu. Na ženicha, čtyřicátníka s dlouhými blond vlasy, v béžových kalhotách, které jsou mu trochu velké, a o něco starší nevěstu, drobnou ženu, která se cestou k oltáři opírá o berle, míří několik kamer. Českou televizi, TV Barrandov a redakce Novinek a Blesku zaujal fakt, že v malé obřadní síni kousek od zdi pražského parku Stromovka se berou dva bezdomovci. A že svědci jsou starosta Jan Čižinský a vedoucí oddělení sociální práce Prahy 7 Naděžda Zelinková.

Novomanželé vypadají trochu vyplašeně a křehce a ruce se při navlékání prstýnků oběma třesou. Starosta půjčuje plačícímu ženichovi kapesník. „Je to můj nejbližší soused,“ říká pak směrem ke kamerám. Pan Fojtík už několik let bydlí v chýši na břehu Vltavy, od oken starostovy pracovny jeho příbytek odděluje jen rušná silnice. Radnice mu dá občas něco málo vydělat, když uklidí strmý svah, kam se pracovníci úklidové čety bojí vstoupit, aby nespadli do řeky.

Pád dnešních novomanželů mezi devět a půl tisíce pražských bezdomovců je jako z učebnice. Miroslavovi umřela matka, se kterou žil, a obec na něj, zřejmě kvůli dluhům, nechtěla nájem převést. Jana skončila na ulici, když utekla od předchozího manžela, domácího násilníka. Ani jeden nemá práci, Miroslav pije a Jana je nemocná.

Starosta nemá kouzelný proutek, kterým by jejich život ze dne na den změnil. Městská část má alespoň…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R40_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Hana Čápová

redaktorka

capova 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1071
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte