40-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Svět má novou zdravotní hrozbu – osamělost. Podle některých studií představuje větší riziko onemocnění a předčasného úmrtí než obezita a dá se srovnat s kouřením patnácti cigaret denně. A protože se stárnutím populace a rozpadem tradičních rodin osamělých lidí epidemicky přibývá, vědci se začínají donedávna přehlíženému fenoménu čile věnovat. Tady je pár zjištění z nedávné doby.

Trocha genetiky

Osamělost je subjektivní pocit – zatímco jednomu člověku mohou k sociální spokojenosti stačit dva přátelé, které vídá jednou za měsíc, jiný ve stejné situaci strádá. Vědci z lékařské univerzity v San Diegu si proto položili otázku, do jaké míry je dispozice k drásavým pocitům izolace dědičná.

Prošli zdravotní a genetickou dokumentaci 10 760 lidí nad padesát let, kterou nedávno sesbírali jejich kolegové, odborníci na stárnutí. K dispozici měli i odpovědi z dotazníků, týkající se mimo jiné pocitů osamělosti. Z analýzy vyplynulo, že dispozice k pocitům izolace je mírně dědičná, zhruba z pětiny. Není ovšem daná jedním konkrétním genem, jak se domnívaly některé předchozí teorie, jež za pachatele považovaly geny regulující tvorbu hormonů nálady. Jde spíše o soubor více genetických předpokladů, který je mimochodem pro osamělost stejný jako pro neurózu, mírnou depresi a částečně i schizofrenii.

Jiný výzkum z letošního roku upřesňuje známý fakt, totiž že osamělost škodí zdraví. Britští lékaři prošli celkem 23 studií z minulosti zahrnujících zdravotní záznamy a údaje o sociální…

I_obalka_R40_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1561

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte