A passenger stands in front of a memorial for victims at Maelbeek metro station in Brussels
Maelbeek • Autor: REUTERS

„Od té doby, co to bouchlo, jsem jela metrem asi dvakrát. A neměla jsem z toho dobrý pocit,“ říká mi šik blondýnka, když si v lodičkách, sukni a sáčku vybírá kolo na jednom ze stanovišť Villo! – to jsou žlutá těžká městská kola, která si někde půjčíte a jinde zase vrátíte do stojanu. „A teď jsem vlastně ráda, mám víc pohybu.“ Kabelku hodí do předního košíku a už si to šlape ve fialovém cyklopruhu po Rue de la Loi. Stejnou ulicí a po stejném chodníku, kde seděli před půlrokem vyděšení zranění, když se jim podařilo dostat ven ze zakouřené stanice Maelbeek. Je to šest měsíců.

Zdravější životní styl si ze strachu před možným dalším útokem vybralo víc lidí. Mnozí známí potvrzují, že z metra přesedli na kola, stejně jako jejich kolegové, a nejlepším důkazem toho jsou často zcela prázdné stojany Villo!. Člověk občas ráno na své stanici ani kolo nesežene. Mnozí místo na kola přesedli do aut, čímž snižují snad jediný pozitivní důsledek těch příšerných událostí a naopak zvyšují nervozitu a čas strávený v ranních zácpách. Další skupina si vybrala autobusy. Zkrátka dopravu zjevně každý přehodnotil a upravil podle síly svých nervů a míry strachu.

Metro se však nevylidnilo. Je v něm pořád dost těch, kteří nechtějí podléhat panice, mají málo času anebo nemají jinou možnost. Pokaždé když nastoupím do vagonu, mám ihned jasno o minimálně pěti deseti podezřelých. Trénuji se v tom pocitu, statistika přece říká, že pravděpodobnost je minimální… Když ale pravidelně projíždím přes Maelbeek,…

I_obalka_R40_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte