Donald Trump Campaigns In Indiana Ahead Of State Primary
Ať si kdo chce co chce říká. Hlavně já. (Trump na předvolebním sjezdu v Indianě) • Autor: Getty Images

Když prezidentský kandidát republikánů Donald Trump nedávno prohlásil, že prezident Barack Obama je „zakladatelem“ Islámského státu a kandidátka demokratů Hillary Clinton jeho „spoluzakladatelkou“, rozpaky se zmocnily dokonce i některých jeho stoupenců. To přece nemohl myslet doslova. Konzervativní rozhlasový moderátor Hugh Hewitt se zeptal, jestli to neznamená, že Obamova administrativa rychlým stažením z Iráku vytvořila vakuum, které zaplnili teroristé.

„Ne, myslel jsem tím, že je zakladatel IS,“ odpověděl Trump. „Byl to nejužitečnější hráč. Má ode mě cenu pro nejužitečnějšího hráče. A dal jsem ji mimochodem také Hillary Clinton.“

Hewitta, jenž si Obamu oškliví a napsal knihu, která kritizuje „velkolepé ambice“ Hillary Clinton, tím stále nepřesvědčil. „On jim ale není nakloněný. Nenávidí je. Chce je pozabíjet,“ namítl.

Trump ale necouvl ani o píď: „To je mi jedno. On byl zakladatel. To, jak se stáhl z Iráku, to bylo vlastně založení IS, ne?“

Tento rozhovor byl pro mnohé pozorovatele pouze dalším důkazem toho, že svět vstoupil do období „postpravdivé politiky“. Trumpa jako kdyby nezajímalo, jestli jeho slova – pokud mu přihrají voliče – mají nějakou spojitost s realitou. PolitiFact, webová stránka ověřující fakta, označila za „bezostyšné lži“ víc jeho výroků než u jiných kandidátů – například že „zločinnost ve velkoměstských centrech dosahuje rekordních hodnot“, jímž brnkal na neopodstatněné obavy ze vzestupu zločinnosti (viz graf).

[image id=…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte