0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda3. 9. 20162 minuty

Za nezávislá média

poslanec Petr Gazdik • Autor: Milan Jaroš

Pět parlamentních stran – ČSSD, lidovci, TOP 09, ODS a Starostové a nezávislí – se rozhodlo bojkotovat videopřenos, k němuž je pozvala redakce iDNES.cz, jednoho z médií, která vlastní předseda ANO Andrej Babiš. „Nedomnívám se, že předvolební debata, kterou organizuje vydavatelství patřící jednomu z aktérů voleb a jehož deníky zejména v posledních měsících nejsou nezávislé, by byla férová,“ řekl předseda STAN Petr Gazdík.

R: Jde vám o princip, nebo máte obavu z něčeho konkrétního?

Reklama

PG: O princip, politika je trochu jako sport. Když rozhodčí nějakého zápasu je zároveň zaměstnancem jedné ze stran zápasu, tak nemůže být férový.

R: Řekl jste, že Lidové noviny a MF DNES „zejména v posledních měsících nejsou nezávislé“. Co konkrétně jste tím myslel?

PG: Jeden příklad jsem popsal na Facebooku. Když Lidové noviny psaly o sporu kolem policejní reorganizace a odchodu šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty od policie, jako ilustrační fotku k tématu daly billboard s Andrejem Babišem a slovy: Bojujeme proti korupci, i když se chlapci snaží. Nebo, doslechl jsem se od jednoho ze zaměstnanců, že reakcí na naši neúčast v debatě má být to, že nás Babišovy noviny začnou ignorovat. Očekával bych reakci právě opačnou, že se nám novináři budou snažit dokázat, že nezávislí jsou.

R: Rozhodli jste se o…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc