„Ten Babiš není úplně hloupej, ale Zeman jo. Ještě že máme dobrého premiéra.“ Pozornost spolucestujících se stáčí k mému pětiletému synovi, který si tentokrát na ranní cestu do školky nevybral pohádku o Luku Skywalkerovi nebo Rychlých šípech.

Přemýšlím, jak odpovědět – jsou okolo nás spíše návštěvníci pražské kavárny, anebo „dolních deset milionů“, jejichž jménem pan prezident tak rád promlouvá?

Nakonec volím upřímnou odpověď – ano, pan Babiš rozhodně hloupý není, spíš je vychytralý („Tati, jak to myslíš?“), a pan prezident možná chytrý byl, ale teď moc pije a to mu neprospívá. A ano, myslím, že z těch lidí, které jsme si zvolili, je pan premiér docela fajn, i když jsem pro něj nehlasoval. Nikdo okolo neprotestuje – takže asi spíš ta kavárna.

Po celý zbytek naší společné cesty ale přemýšlím, proč mi ta ranní rozprava nebyla příjemná. Doma se o politice a věcech veřejných (s malým „v“) běžně před dětmi (a v rámci možností jejich věku s dětmi) bavíme. Prospívá nám to, myslím, všem: několikrát jsem už zažil pernou chvilku při vysvětlování dávno „jasných“ odpovědí, nad kterými běžně nepřemýšlím. „Tati, co je to svědomí?“ ptal se jednou synek, když jsem mu vyprávěl o Tondovi Pírkovi, který nejprve ukradne Rychlým šípům dárky pod vánočním stromečkem, a pak se v něm „hne svědomí“ a dárky vrátí.

Tak proč tak nerad vysvětluji tyhle „velké věci“ v autobuse?

Možná je někde hluboko ve mně dětská zkušenost z osmdesátých let, kdy se politika v autobuse moc neprobírala a…

I_obalka_R36_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte