Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, V hlavě

O barbínách a bagrech

Děti je chtějí a vědci si lámou hlavu proč

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Pokud plánujete odpolední dýchánek pro přátele s dětmi a toužíte po nějaké vzrušenější konverzaci, máme pro vás jeden zaručený tip – role genderu při volbě hraček. Chlapečci, jak známo, dávají při hře přednost autíčkům či bagrům, zatímco holčičky si nejraději hrají s panenkami, kuchyňským nádobíčkem nebo se převlékají za princezny. Otázka, která vám spolehlivě oživí každou party, pak zní – proč to tak je? Zodpovědět se ji snaží i vědci.

Chutě kojenců

V úvahu připadají v zásadě tři možnosti. Touha malých dětí po genderově stereotypních hračkách je buď vrozená, naučená, případně kombinace obojího. Každá taková možnost má přitom důležité důsledky ve společenské debatě. Pokud dívky spontánně lnou k panenkám a chlapci ke strojům, může z toho konzervativnější myslitel vyvozovat jisté závěry o přirozeném uspořádání rodinných rolí. A naopak – vnutila-li předměty do malých ruček společnost, znamená to, že na budoucí nerovnost zaděláváme už v kolébce.

Každý rodič je v tomto ohledu expertem a zajímavé přitom je, že i liberální otcové a matky s vyvinutým citem pro plíživý vliv genderových předsudků bývají bytostně přesvědčeni, že za ranými touhami jejich ratolestí stojí síly přírody. Důvod je jednoduchý. Fascinace automobily nebo panenkami se u dětí objevuje v tak raném věku, že se zkrátka zdá být nemožné, že by jim je naše společnost stihla nějak nenápadně podsunout.

Dobře to ukazuje zatím poslední studie na podobné téma z letošního roku. Vědci ze City University v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navíc



Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.