Kultura

Dívka jménem Boy

Oslavovaná Helen Oyeyemi pokračuje ve zkoumání identity

Helen Oyeyemi patří k neslibnějším anglicky píšícím spisovatelům mladé generace. První knihu dokončila ještě na střední škole a ve svých dvaatřiceti má na kontě pět románů, povídkovou sbírku, dvě divadelní hry a řádku literárních poct včetně prestižní Ceny Somerseta Maughama. Vzhledem k nadšení, které ji provází, i ke skutečnosti, že britská autorka s nigerijskými kořeny v současnosti žije v Praze, se dalo čekat, že se o její tvorbu začala zajímat také česká nakladatelství. Její nejnovější román Dívka jménem Boy nyní vydalo Argo.

Odehrává se ve Spojených státech v druhé polovině 20. století a autorka v něm pokračuje ve zkoumání svého ústředního tématu – identity migrantů a lidí se složitým etnickým původem, kteří jsou rozkročeni mezi zeměmi a kulturními tradicemi. Hlavní postavou ikarovské dívky, v níž se objevuje motiv dvojníka, je dcera nigerijské matky a anglického otce, v The Opposite House (Dům naproti) se zase setkáváme s mladou zpěvačkou kubánského původu žijící v Londýně a důležitým zdrojem inspirace jsou tu kubánské mýty. Přízeň kritiky si Oyeyemi získala zejména pro svůj vypravěčský elán, jazykovou kreativitu a zejména pro schopnost nápaditě propojovat společenskou tematiku s archetypálními příběhy a pohádkami. V recenzích při pojmenovávání jejího stylu ostatně zaznívají jména jako Emily Dickinson, Toni Morrison, Haruki Murakami, Gabriel García Márquez, ale také povídkář Edgar Allan Poe.

Přísně střežené tajemství

Hlavní postava knihy…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte