Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Denní menu, Společnost

Pravidelný výběr ze světových médií na Respekt.cz

Goebbelsova sekretářka promluvila

Jednasedmdesát let od konce druhé světové války už není mnoho pamětníků, kteří by konflikt zažili jako dospělí. A stopětiletá Brunhilde Pomsel zřejmě představuje posledního žijícího člověka, který se pohyboval v nejvyšších kruzích nacistického režimu. Až nyní se rozhodla poprvé promluvit o letech, jež strávila jako osobní sekretářka šéfa nacistické propagandy Josepha Goebbelse. Jde o starou dámou, jíž by bylo možné leccos odpustit. Přesto po rozhovoru, který poskytla deníku The Guardian a autorům dokumentu The German Life, zůstává pachuť.

Pomsel mluví o tom, že ne každý měl odvahu vzepřít se a že běžní Němci nevěděli to, co víme dnes. Odvahu postavit se brutálnímu režimu každý neměl – a je jasné, že o plynových komorách se nepsalo na prvních stranách novin. Jenže nejen z ministerstva dobře věděla, že její židovští, romští či politicky nepohodlní spoluobčané postupně ztrácejí práva a svobody, až zmizeli neznámo kam. A hlavně: dnes už všechno víme, přesto nic tuto ženu nevede k reflexi. O holokaustu mluví jako o „té záležitosti Židů“ a výmluvné je, že osud dětské židovské kamarádky Evy, která jednoho dne zmizela, ji zajímal až šedesát let po konci války. Až tehdy zjistila, že byla v listopadu 1943 deportována do Osvětimi a později prohlášena za mrtvou.

Tajemné město

The Guardian informuje o záhadě, která pořád čeká na vyřešení: nedaleko Chicaga leželo před tisíci lety město Cahokia. Největší lidské sídlo…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].