Goebbelsova sekretářka promluvila

Jednasedmdesát let od konce druhé světové války už není mnoho pamětníků, kteří by konflikt zažili jako dospělí. A stopětiletá Brunhilde Pomsel zřejmě představuje posledního žijícího člověka, který se pohyboval v nejvyšších kruzích nacistického režimu. Až nyní se rozhodla poprvé promluvit o letech, jež strávila jako osobní sekretářka šéfa nacistické propagandy Josepha Goebbelse. Jde o starou dámou, jíž by bylo možné leccos odpustit. Přesto po rozhovoru, který poskytla deníku The Guardian a autorům dokumentu The German Life, zůstává pachuť.

Pomsel mluví o tom, že ne každý měl odvahu vzepřít se a že běžní Němci nevěděli to, co víme dnes. Odvahu postavit se brutálnímu režimu každý neměl – a je jasné, že o plynových komorách se nepsalo na prvních stranách novin. Jenže nejen z ministerstva dobře věděla, že její židovští, romští či politicky nepohodlní spoluobčané postupně ztrácejí práva a svobody, až zmizeli neznámo kam. A hlavně: dnes už všechno víme, přesto nic tuto ženu nevede k reflexi. O holokaustu mluví jako o „té záležitosti Židů“ a výmluvné je, že osud dětské židovské kamarádky Evy, která jednoho dne zmizela, ji zajímal až šedesát let po konci války. Až tehdy zjistila, že byla v listopadu 1943 deportována do Osvětimi a později prohlášena za mrtvou.

Tajemné město

The Guardian informuje o záhadě, která pořád čeká na vyřešení: nedaleko Chicaga leželo před tisíci lety město Cahokia. Největší lidské sídlo…

I_obalka_R34_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte