Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Denní menu

Pravidelný výběr ze světových médií na Respekt.cz

Goebbelsova sekretářka promluvila

Jednasedmdesát let od konce druhé světové války už není mnoho pamětníků, kteří by konflikt zažili jako dospělí. A stopětiletá Brunhilde Pomsel zřejmě představuje posledního žijícího člověka, který se pohyboval v nejvyšších kruzích nacistického režimu. Až nyní se rozhodla poprvé promluvit o letech, jež strávila jako osobní sekretářka šéfa nacistické propagandy Josepha Goebbelse. Jde o starou dámou, jíž by bylo možné leccos odpustit. Přesto po rozhovoru, který poskytla deníku The Guardian a autorům dokumentu The German Life, zůstává pachuť.

Pomsel mluví o tom, že ne každý měl odvahu vzepřít se a že běžní Němci nevěděli to, co víme dnes. Odvahu postavit se brutálnímu režimu každý neměl – a je jasné, že o plynových komorách se nepsalo na prvních stranách novin. Jenže nejen z ministerstva dobře věděla, že její židovští, romští či politicky nepohodlní spoluobčané postupně ztrácejí práva a svobody, až zmizeli neznámo kam. A hlavně: dnes už všechno víme, přesto nic tuto ženu nevede k reflexi. O holokaustu mluví jako o „té záležitosti Židů“ a výmluvné je, že osud dětské židovské kamarádky Evy, která jednoho dne zmizela, ji zajímal až šedesát let po konci války. Až tehdy zjistila, že byla v listopadu 1943 deportována do Osvětimi a později prohlášena za mrtvou.

Tajemné město

The Guardian informuje o záhadě, která pořád čeká na vyřešení: nedaleko Chicaga leželo před tisíci lety město Cahokia. Největší lidské sídlo…

I_obalka_R34_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte