Není prase jako prase. Ta divoká – přemnožená – od letošního roku přišla o každoroční období klidu a smějí se lovit nepřetržitě. Myslivci se odvázali a někdy střílejí i ve městech, do jejichž lesoparků se divočáci vydávají za potravou. V Mníšku pod Brdy například na jaře policie uzavřela na čtyři noci louku v centru města pro masivní odstřel.

To dva pašíci v Turnově prožívají oproti svým druhům v nedalekých lesích zlaté časy. Jde o uprchlé (nebo úmyslně vypuštěné, nevíme) exempláře prasete vietnamského, chovaného běžně v zajetí. Statní všežravci se sebevědomě pohybují po místním sídlišti, nechají se krmit od místních a natáčet zdejšími novináři.

Příjemné vzrušení z toho, že město ožilo i jinými tvory, než je homo sapiens, má však taky své stinné stránky. Zvířata kálejí na chodníky a rozrývají trávníky. I proto by je město rádo ze sídliště odklidilo, což ovšem naráží na problém – nedaří se to. „Jsou hodně rychlá a v podstatě nechytitelná,“ vysvětlil potíže místní strážník, který se účastnil několika odchytových pokusů. Ani pět mužů nedokázalo vynalézavá (a taky kousavá) prasata zpacifikovat, záchrannou sítí se prokousala a uspávací injekci rozchodila bez ztráty svobody.

Odstřelit, zaznívá v debatách a není to zcela nelogická myšlenka. Myslivci se dlouhodobě obávají křížení asijských druhů prasat s domácími divočáky, což se občas děje, a nabízejí v takových situacích své pušky jako řešení. Ale město zatím zachovává trpělivost. Domluvilo se s místní obyvatelkou, že…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1543

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte