Kultura

Kosmonaut

Finská spisovatelka Katri Lipson přirovnává svou tvůrčí metodu k práci archeologa, který objevuje kusy rozbité sochy. „Nejprve nacházím nesouvisející úlomky, ale nakonec se ukáže, že jde o bohyni Afroditu. Souvislost je od začátku přítomna, protože vychází z mé mysli. Já ji jen musím v pravý čas najít,“ vysvětlila před dvěma lety, když u nás uvedla román Zmrzlinář.  Autorčin debut Kosmonaut, který k němu nedávno přibyl v českém překladu, vychází ze stejné metody jako Zmrzlinář.  Štětečkem bohatého a poetického jazyka spisovatelka odhaluje střepy příběhu, který si ovšem čtenář musí domýšlet sám.

Kosmonaut podává melancholické a fragmentární svědectví o Sergeji Fjodorovi, introvertním snílkovi, který se snaží utéct z mrazivého Murmansku osmdesátých let až do vesmíru. Proč se mu to nepovede, to už vyžaduje takřka detektivní práci. Kapitoly na sebe nenavazují, přeskakují na časové ose dopředu i dozadu, poletují v narativním a proměnlivém vzduchoprázdnu. Na čtenáři je, aby si udělal pořádek a domyslel mezery, o kterých Katri Lipson mlčí. Pátrání komplikuje i střídání formy: jednou sledujeme dění ve stísněných pokojích Serjožovy domácnosti okem kamery, jindy se musíme spolehnout na monolog nevybouřeného, oprsklého Saši nebo na zdánlivě nesouvisející korespondenci psychologa Sergejovy matky Anny Ivanovny.

Nikdy si nemůžeme být jistí, co je realita, fantazie a sen, jako by vzkazovala autorka. Nevěří na absolutní vesmírné perspektivy: vidět…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte