49A_jaros_R32_2016
Vlasta Petřinová v dílně Metráže. • Autor: Milan Jaroš

"Jak se mám? Stojí to za…,“ říká Vlasta Petřinová. „Za tři tečky, viď?“ doplňuje její kolegyně Jinka Cilcová. „Tři? Snad pět teček, ne?“ váhá paní Petřinová. Ženy se chvíli přou, kolika tečkami vyjádřit svou existenci. A u toho nepřestávají  šít.

V dílně značky Metráž zdobí designové náramky, trička, šaty. Prodávají se pak na trzích s designem a oblečením, v buticích, tam, kde se daří autorské módě. Metráž se ale od ostatních značek liší: tohle podnikání nevytváří zisk, je dotované z grantů, důležitější než výdělek je, aby modely byly dostupné a pracovnice dostaly dobrou odměnu. Pracují tady totiž ženy bez domova a smyslem celého projektu je pomoci jim v jejich situaci.

Metráž není sama. Autentický luxus, móda s příběhem, hodnoty, sociální ohledy, ekologie. O tom se teď v módě mluví, protože i móda se už stala součástí aktivistické vlny, která teď ovládá tvůrčí obory. V módě šlo vždycky hlavně o to, aby ti, kdo na to mají, byli krásnější, než jsou. Zároveň ovšem móda přesně odráží duch doby. A trendem posledních sezon je dobro.

Bez litování

Dílna Metráže sídlí v malé místnosti v zadním traktu novoměstského činžáku v Soukenické ulici. Vejde se sem jen pracovní stůl, u nějž teď sedí čtyři ženy; v zimě bývá pracovnic víc, zažene je sem počasí. Vlasta Petřinová je z nich nejstarší, příští úterý oslaví sedmdesáté páté narozeniny, a když ji všichni ujistí, že na to rozhodně nevypadá, trochu se zasměje. Jinak je ale dnes trochu ztrápená, byla na operaci plic, je tu…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1311

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte