Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace Rakovina

Radar na rakovinu

Jednoduchá analýza krve může prozradit, zda je v těle zhoubný nádor

59A_profimedia_R32_2016
Autor: Profimedia, Stock Budget

Šestačtyřicetiletá Laura Huber se stále cítila unavená. Její lékař předpokládal, že je to kvůli začínající menopauze; sportovně založená a dosud zdravá matka dvou teenagerů se však obávala syndromu podráždění střeva, a podstoupila proto kolonoskopii. Vyšetření ve střevě odhalilo dva centimetry velký nádor a tomografie pak ukázala skutečný rozsah onemocnění – rakovina se již rozšířila do celé oblasti břicha, napadla játra a pronikla i do prsou a krku. Navzdory nejlepší možné terapii Laura zemřela loni v listopadu, pouhých 18 měsíců po stanovení diagnózy.

Kdyby nebylo jejího muže Jeffa, stal by se její příběh jenom jedním z řady dalších. Vývojář, který u společnosti Google vedl projekt Google Maps, však nyní usiluje o to, aby v budoucnu bylo možné nádor odhalit v časném stadiu, ještě předtím, než se stane nebezpečným. A to u každého druhu rakoviny, nejenom ve střevě, a pomocí na první pohled až zázračně jednoduché metody. Zatímco dnes se používá řada různých diagnostických postupů pro různé druhy rakoviny – například mamografie, vyšetření stolice nebo prohmatání prostaty –, v budoucnu by vše mohl nahradit jednoduchý test, založený na snadném odebrání kapky krve. Říká se mu tekutá biopsie.

Jeff Huber nyní vede společnost Grail, pojmenovanou podle příslovečného svatého grálu. Firma disponuje 100 miliony dolarů počátečního kapitálu, projektu se účastní Bill Gates nebo šéf Amazonu Jeff Bezos a další američtí investoři. Test, který by z krve spolehlivě odhalil rakovinu v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte