Co si vlastně z pohledu Středoevropana počít s letošními americkými prezidentskými volbami? Nemáme tady samozřejmě hlasovací právo pro USA, to nám ale nikdy nebránilo v debatách anebo i hádkách o to, koho bychom v amerických volbách volili, kdybychom volit mohli. Na Spojených státech hodně záleží a politické divadlo je v nejdůležitější západní demokracii navíc zinscenováno tak dokonale, že do sebe vtahuje i vzdálené obecenstvo. Na americké předvolební kampani si lze tříbit vlastní postoje a načrtávat představy o budoucnosti v terénu, který je na dálku a se vším intelektuálním potenciálem, jejž do něj Američané vrhají, často mnohem přehlednější, než když totéž řešíme na domácí scéně.

Tohle samozřejmě platí také letos, i když je debata o poznání chudší. „Zvolte kandidáta, který je duševně zdravý a kompetentní,“ pronesl v jednom z vypjatých okamžiků svého posledního velkého vystoupení před vlastní stranou dosluhující americký prezident Barack Obama. Myslel samozřejmě Hillary Clinton a podobně jako jiní ji vzápětí zahrnul i mnoha superlativy. Jako klíčové doporučení však tentokrát skutečně stačilo pouhé konstatování základních předpokladů pro jakékoli veřejné fungování. Demokratická kandidátka nabízí racionální mysl, spolehlivost, vypočitatelnost a dobrou představu o tom, co vlastně kandidovaná funkce obnáší. Co si lze tváří v tvář dnešním politickým poměrům přát víc?

Podvodník

Pokud by se totiž budoucnost měla byť jen částečně podobat tomu, co v posledních dnech…

Respekt-31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt-31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1834

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte