0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura30. 7. 20162 minuty

Jak znovu zakořenit

Veronika Havlová

Lingvistka a žurnalistka Dörte Hansenová vydala loni debutový román Starý kraj, který se v Německu dodnes drží na seznamu bestsellerů. Možná i proto, že kniha o ztrátě domova a ohledávání možností, jak zakořenit v novém prostředí, které vás odmítá přijmout, je současná a zároveň nadčasová. Ve vesnici ve „starém kraji“ – Altes land, součást Dolního Saska – se v rozpětí více než půl století pokoušejí usadit dvě ženy. Malá Vera se tu zjevuje v průběhu druhé světové války v doprovodu paličaté matky jako součást vysídlenecké vlny z Východního Pruska. Nachází zde postupně svůj domov, ale nikdy se jí nepovede zcela zapadnout. O šedesát let později se na prahu domu objeví její neteř Anna, prchající se synem z Hamburku před zklamáním z nevěry.

I Hansenová (1964) se před lety přestěhovala z Hamburku na venkov, do kraje ovocných stromů. A má pozorovatelský talent, s nímž dokáže glosovat komické vrtochy a pózy městských lidí, stejně jako zabedněnost a předsudečnost „zemitých venkovanů“. Přestože ironizuje dnešní biorodiče, rozhodně neukazuje starý kraj a starý způsob života jako ideál, který je třeba znovu nastolit. Na piedestal nestaví ani vesnický patriarchát. Spíš má pochopení pro outsidery, lidi opuštěné, osamocené. Ty,  kteří vybočují ze schémat, ať moderních či starých. A nezáleží, jestli je k tomu dohnala svéráznost nebo okolnosti.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Stírá se tu i populární dělení na problémy prvního světa a problémy „skutečné“. V domě, který je pro jediného člověka příliš veliký, se…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc