Kultura

Jak znovu zakořenit

Lingvistka a žurnalistka Dörte Hansenová vydala loni debutový román Starý kraj, který se v Německu dodnes drží na seznamu bestsellerů. Možná i proto, že kniha o ztrátě domova a ohledávání možností, jak zakořenit v novém prostředí, které vás odmítá přijmout, je současná a zároveň nadčasová. Ve vesnici ve „starém kraji“ – Altes land, součást Dolního Saska – se v rozpětí více než půl století pokoušejí usadit dvě ženy. Malá Vera se tu zjevuje v průběhu druhé světové války v doprovodu paličaté matky jako součást vysídlenecké vlny z Východního Pruska. Nachází zde postupně svůj domov, ale nikdy se jí nepovede zcela zapadnout. O šedesát let později se na prahu domu objeví její neteř Anna, prchající se synem z Hamburku před zklamáním z nevěry.

I Hansenová (1964) se před lety přestěhovala z Hamburku na venkov, do kraje ovocných stromů. A má pozorovatelský talent, s nímž dokáže glosovat komické vrtochy a pózy městských lidí, stejně jako zabedněnost a předsudečnost „zemitých venkovanů“. Přestože ironizuje dnešní biorodiče, rozhodně neukazuje starý kraj a starý způsob života jako ideál, který je třeba znovu nastolit. Na piedestal nestaví ani vesnický patriarchát. Spíš má pochopení pro outsidery, lidi opuštěné, osamocené. Ty,  kteří vybočují ze schémat, ať moderních či starých. A nezáleží, jestli je k tomu dohnala svéráznost nebo okolnosti.

Stírá se tu i populární dělení na problémy prvního světa a problémy „skutečné“. V domě, který je pro jediného člověka příliš veliký, se…

Respekt-31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt-31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte