3-profil-bezruc
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

S-s-s-s-to roků v šichtě-šachtě žil. Ko-ko-kopal jsem,“ zalyká se kašlem bavič Jiří Wimmer v jedné ze svých nejslavnějších scének, v níž cituje báseň Petra Bezruče Ostrava. „Kooopal jsem… u-u-u-u-hlí!“ poulí herec oči a cuká sebou, zatímco si střílí z básníka, jehož komunisté zařadili mezi své ikony a proměnili v povinnou školní četbu. Málokterý český poeta vyvolává tak rozporuplné reakce jako slezský rebel Bezruč – pro jedny symbol minulého režimu, pro jiné autor nejlepší tuzemské sbírky básní vůbec. Novou kapitolu v debatě o jeho kvalitách otevřel na sklonku roku Olomoucký kraj, když docílil zrušení památkové ochrany pro Bezručův dům a krok zdůvodnil úředním posudkem, že básník je „přeceňován“. Vyvolalo to bouřlivou reakci, která potvrdila, že se vztahem Čechů k Petru Bezručovi je to složitější.

Vladimír Vašek alias Petr Bezruč vydal Slezské písně – svoji jedinou básnickou sbírku – ve dvaačtyřiceti letech, v roce 1909. A způsobil poprask. Takovou bojovnost a přímočarost volání po vzpouře horníků a malých zemědělců proti útlaku pánů německého, polského či židovského původu český živel v Rakousku-Uhersku dosud nikde nečetl. Poštovní úředník Bezruč si nebere servítky a barvitě popisuje, jak panstvu, které ve Slezsku vytlačuje český jazyk i kulturu a nutí dělníky pracovat do sedření, přeje smrt. I když se dodnes spekuluje o tom, že skutečným autorem básní byl Bezručův starší přítel Ondřej Boleslav Petr, faktem zůstává, že Bezruč byl za Slezské písně

I_obalka_R03_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte