34_ECONOMIST_Jaros
U nesezdaných rodičů více hrozí, že se rozejdou.

Británii už chybí jen kousek. Amerika je v těsném závěsu. Francie překonala tento mezník v roce 2007. Páry se svatbou čekají stále déle a jen málokteré se opravdu vezmou. A počet zemí, kde se více dětí rodí nesezdaným rodičům než manželům, už stoupl na 20. Čísla pro členské státy OECD, skupinu nejbohatších zemí, se velice liší: v Japonsku jsou to dvě procenta, v Chile 70 a celkový průměr je 39 procent – více než pětinásobek průměru v roce 1970.

Zákonodárci si přejí tento trend změnit. Nesezdaní rodiče se s větší pravděpodobností rozejdou. Jejich děti se hůř učí ve škole a mají větší sklon k nemocem nebo nevhodnému chování. Dá se samozřejmě těžko říct, jak velký vliv na tento rozdíl má manželství, ale nesezdaní rodiče se od manželských velice liší. Bývají kupříkladu chudší, mívají horší vzdělání a je pravděpodobnější, že to jsou teenageři.

Snahy přesvědčit ty, kdo by se jinak nevzali, aby uzavřeli sňatek, však obvykle selhávají. Isabel Sawhillová z think tanku Brookings Institution říká, že až nadbytek metod – od různých pobídek v systému přídavků po pokusy o učení párů, jak být v domácnosti lepšími partnery – měl v Americe na počty sňatků malý či žádný vliv. Lepší je podle ní pomáhat ženám, aby se vyhnuly nechtěnému těhotenství a odložily porod alespoň na dobu, když už dokončí školu a budou v pevném svazku, ať vdané nebo ne.

Vlády musí pořád rozhodovat, co dělat, když se páry žijící „na hromádce“ rozejdou či jeden partner zemře. Přistupují k tomu obvykle jedním ze…

I_obalka_R03_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte