Kultura

Zítra ráno vstanu a zase umřu

Před dvěma lety slavila úspěch filmová sci-fi Na hraně zítřka, adaptace stejnojmenného románu Hirošiho Sakurazaky. Nyní se domácímu čtenáři a divákovi nabízí zajímavé srovnání. Česky totiž vyšla manga All You Need is Kill: Stačí jen zabíjet, která má za předlohu tutéž knihu.Oproti tradičním velkým sériím má navíc pouze dva díly, které jsou v českém vydání spojeny do jedné knihy – pro japonským fenoménem nepolíbené čtenáře je to tedy ideální iniciační příležitost.

Přímočarý příběh pracuje s obvyklým sci-fi motivem časové smyčky. Mladý voják Keidži se chystá do prvního ostrého boje s Mimiky – mimozemskými monstry v podobě obřích ozubených koulí s chapadly, jež se rozhodla vyhladit lidstvo. Něco je ale špatně. Poté co hrdina v souboji umírá, opět se probouzí do stejného dne – a s každým dalším procitnutím se v duelech s vetřelci dostává o kousek dál k vytouženému konci. Vojáci a vojačky bojují v masivních robooblecích, pod nimi se však skrývají klasičtí manga hrdinové: okatí, útlí a krásní s patkami asymetrických účesů a dokonalými nosíky. Japonská kultura miluje krásu a nejinak je na tom popkultura, která ji dotahuje k dokonalosti až nelidské. Zároveň tím prozrazuje, na koho cílí: na mladé publikum, jež se s věkově blízkými hrdiny může lépe identifikovat.

Výtvarník Obata po velké sérii Death Note: Zápisník smrti opět dokazuje, že je úžasný kreslíř s citem pro střih a zde i futuristické vychytávky. Zejména díky…

I_obalka_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte