Tuzemská schopnost obrany proti terorismu, mafiím či defraudacím státního majetku je v současné době narušena. Šéf tajné služby BIS Jiří Lang už osmnáct měsíců oznamuje, že ve funkci skončí, a klíčové policejní detektivní složky procházejí nepřipravenou a spornou reorganizací. Tyto skutečnosti ze své podstaty ohrožují akceschopnost obou institucí. Dlouhodobé zkušenosti říkají, že instituce, která nemá jasného šéfa, strukturu a vizi, kam půjde, ztrácí výkonnost a utápí se ve vnitřních sporech. To dnes potkalo BIS, policejní protimafiánský útvar i protikorupční jednotku. A když k tomu přidáme čerstvé informace z oficiální zprávy Nejvyššího státního zastupitelství, které říkají, že do policie prorůstají zločinecké vazby, je zřejmé, že tuzemskou spravedlnost čekají složité časy.

Lang to vzdal v červnu

Okolnosti odchodu Jiřího Langa nejsou jasné. Podivné je, že jeho konec ve funkci oznámil ministr vnitra Chovanec. K Langovi to bylo přinejmenším přezíravé, post šéfa BIS odpovídá významem postu ministra a informaci nám měl přednést premiér Sobotka; slyšet ji od Chovance je zhruba na stejné úrovni, jako by Langa vyprovázel ministr zemědělství Marian Jurečka.

Proč chce Lang odejít, nebylo zatím oznámeno. Samotný šéf tajné služby se k tomu veřejně nevyjádřil, ale mluví se o tom, že už je unavený. V Evropě je někde psanou, jinde nepsanou tradicí, že tajná služba by měla mít jednoho šéfa maximálně osm let. Lang se svými třinácti přesluhuje, nikoli kvůli skvělým schopnostem…

I_obalka_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
BIS
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2732

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte