Když se autorce těchto řádků před časem ozvali z organizace Člověk v tísni s nabídkou, aby zasedla v porotě soutěže pro mladé lidi s chutí podílet se na veřejném dění, její první myšlenka byla sobecky marnivá. Je pro osobu s prvními náznaky propukající krize středního věku rozumné vystavit se kontaktu s brilantními, o generaci mladšími lidmi, kteří možná dělali první krůčky v době, kdy už ona psala do novin? Pak ale marnivost ustoupila zvědavosti. Jací vlastně jsou zblízka ti dnešní dvacátníci, kteří vyrůstali obklopeni blahobytem a svobodou? Jsou opravdu tak rozmazlení, neteční a bez zájmu o to, co se děje kolem nich, jak tvrdí lidé z generace jejich rodičů a prarodičů?

Otravné lamentování nad stavem mládeže je staré jako lidstvo samo, a soudnému člověku musí být dopředu jasné, že dnešní mládež se od svých předchůdců dramaticky neliší. Přesto víme, že v jistých ohledech jiná je: mezi lety 1992–2013 neklesala v žádné jiné věkové kategorii volební účast tolik – o více než třetinu – jako právě mezi lidmi od osmnácti do devětadvaceti. A víme také proč. Mladí Češi mají se znepokojivou intenzitou pocit, že jako jednotlivci „nic nezmůžou“ a sami veřejné dění nemohou ovlivnit. Právě to zjistil Člověk v tísni ve výzkumu, který si na to téma nechal zpracovat na českých školách – a od té doby se snaží mladým Čechům ukázat, že se mýlí. Nejprve studentskými volbami a nyní také soutěží Hledá se LEADr., v níž nejprve poroty a pak i veřejnost – podobně jako při televizním…

I_obalka_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1667

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte