Brexit aftermath
Autor: Eyevine, Profimedia

Toto úterý budou v horním patře sídla Rady EU v Bruselu zřejmě zaznamenány scény s nádechem bezprecedentní absurdity. Jejich aktérem bude David Cameron. Britský ministerský předseda měl na summitu evropských lídrů podle původního scénáře s kolegy zasednout ke stolu, na základě výsledku britského referenda požádat o „rozvod“ své země s Unií a poté odejít za dveře coby politik, jehož se následná evropská debata už netýká.

Absurdní to nakonec bude, pokud Cameron nezůstane doma, ale poněkud jinak. Šéf britské vlády totiž v pátek při oznamování svojí rezignace v reakci na to, že se Britové rozhodli pro exit z EU, prohlásil, že žádost o výstup a následné vyjednávání nechá už na svém – zatím neznámém – nástupci. Coby stále ještě britský premiér Cameron zasedne u stolu s dosavadními spojenci, ale kvůli brexitu zřejmě stejně bude muset za dveře.

Bude se taktizovat

Bylo logickým předpokladem, že hlavní tváře britského odchodu se v případě vítězství – jehož dosáhli při poměru 52 : 48 procentům hlasů – razantně chopí výstupní iniciativy. Za kanálem se ale v pátek hodně tápalo. Nejvýraznější hlas lobbující za brexit, bývalý starosta Londýna Boris Johnson a teď jeden z favoritů na post příštího britského premiéra, se nejprve celé hodiny skrýval před světem a pak sdělil, že na rozvod „není důvod spěchat“. Britští komentátoři si to vyložili tak, že proponenty brexitu verdikt zaskočil a odhalil, že nemají jasný plán, jak navigovat stát v nové etapě dějin.

Ústavní právníci…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte