Kapka šamponu v barvě medu. Zlatavá a lesklá, zvolna se vpíjí do vlasů, zlatavých a lesklých. Střih. Pěstěné ruce ji mnou s jemností houslového virtuosa a hlava je za chvíli napěněná jako ležák. Střih. Zazní tympány. Vlasy se mění v instalatérskou koudel. A co se to děje? Náhle odtékají do umyvadla spolu se zcela prošoupanou vlasovou pokožkou. Vysušenou, až to šustí. Střih. U umyvadla sedí lebka a kostlivý hnát dále mechanicky drbe neexistující skalp. Objeví se nápis „no shampoo“. To je nový reklamní spot. Už ne na šampon, ale proti.  Stoupenci hnutí „no shampoo“ – zkráceně „no poo“ – by šampon nejraději viděli na seznamu chemických zbraní.

Zatímco žijeme svůj život, našich zhruba sto tisíc vlasů žije zase svůj. Rostou (o 0,2–0,45 mm za den), vypadávají (denně 70–100 vlasů) a z mazové žlázy u jejich kořene se vylučuje kožní maz neboli sebum, který zvolna promazává kštici. Když je tato mastná (tzv. hlava promazaná), její majitel to jde řešit. Donedávna existovalo pouze jedno standardní řešení – umýt si hlavu šamponem. Odmašťovací látky zvané tenzidy sebum smyjí, další chemikálie vlasy vyleští a navoní a mazové žlázy znovu nasadí nejvyšší výkon. Na hlavě se prostě stále něco děje.

A nejlepší je do toho vůbec nezasahovat, říkají odpůrci šamponu. Bez chemických zásahů se údajně produkce mazu upraví sama. Někdo radí takzvaný co-washing, tedy mytí kondicionérem, který obsahuje méně odmašťovadel. Někdo jde cestou „no poo“, tedy zcela bez šamponu, nanejvýš vlasy opláchne…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1251

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte