Co mají společného americký prezident a šéfredaktor Respektu? Oba chodili v mládí do skautu. Jakoby náhodou – i autor těchto řádků se kdysi učil rozumět morseovce, vázat uzly a rozdělávat oheň třením dřev. Jeho oddíl sice nepatřil přímo mezi skauty, ale pod indiánský woodcraft (znalci vědí), místo žlutých šátků letěly bederní roušky, ale v jádru se všichni hlásili k podobným hodnotám.

Náš oddíl právě teď oslavil 50. let od svého založení. Ač většina z nás žije v Praze, scházíme se na louce u řeky kdesi v západních Čechách. Stavíme tábor z indiánských týpí pro 300 lidí. V táborové kuchyni se vaří guláš a při společném drhnutí umaštěných kotlíků v rozbahněné řece se roztěkanou myslí městského člověka 21. století pomalu rozlévá neznámý klid. V kruhu u společného ohně se usazuje bývalý ministr, exředitel humanitární neziskovky nebo známý novinový komentátor. Dívám se kolem sebe – vzhledem k tomu, jak málo lidí prošlo oddílem za těch 50 let, se mi zdá skoro neuvěřitelné, že dokázal vygenerovat tolik zajímavých osobností. Zároveň je to celé trochu nuda, už jsme dospělí, někdejší syrovost a dobrodružství jsou přece dávno pryč.

„Dej pryč ten mobil, to není oddílový,“ vytrhuje mě kdosi z úvah. Chápu, že je to vtip, ale i tak mě lehce mrazí. Vzpomínka na všechny ty zákazy a příkoří, které nás všechny štvaly a traumatizovaly, je pořád živá. Před disciplínou a správňáckou morálkou hodně z nás v patnácti prchalo ke všem těm z pohledu oddílu špatným věcem: veselý konzum, alkohol a…

I_obalka_R25_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 580

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte