Kultura

Porodní bába vypravuje

Finská autorka Katja Kettu se proslavila románem Porodní bába a její povídkový soubor Sběratel dýmek na knihu zachycující temnou kapitolu finských dějin velmi volně navazuje. Nejedná se o pokračování, ale vystupují tu některé shodné postavy.  Povídky jsou navíc propojeny nejen kouřem z dýmek jejich majitelů, ale proplétají se zde také jejich osudy. A hlavně: jejich tón je podobně vášnivý jako v Porodní bábě.

Proud příběhů je vybočený, až surreálný, a líčením hrůz, sexuálních scén a násilností nedopřeje oddech. Jako by všechno muselo být dořečeno a výsledný dopad na čtenáře měl mít razanci palice, která rozbije dosavadní povědomí o druhé světové válce. Sovětská letkyně Livia Smolenko, která si nechá vymýt mozek natolik, že je jí možné naočkovat toxoplazmózu, aby se nebála ničeho na světě, černošská zajatkyně kdesi u lovců sobů, kteří obcují se sviňuchami, misionář mluvící ptačí řečí, transgender nevěstinec v Rio de Janeiru, údajný Rasputinův syn.  Pokaždé je to válka jinak, než by člověk očekával.

Autorka si nelibuje v samoúčelných hrátkách s jazykem a jejím nástrojem jsou především příběhy, přesto používá velmi expresivní jazyk, působivé metafory a přesné obrazy. Když si například Livia Smolenko, která pochází z nejnižší společenské vrstvy, ve výcvikovém táboře polepší, konstatuje: „Koblihy, čaj a uzeniny. Pro holku, která na oslavu osmnáctin snědla krysu, to byl přepych.“ A také je ve vší té pochmurnosti válečných časů dost vtipu. Přesto by…

I_obalka_R25_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte