24-kom2
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Česká policie zažívá jednu z největších krizí ve své historii. Je tak vážná, že má i politické konsekvence, které mohou vést k pádu vlády. A je třeba si hned na úvod upřímně říct, že řadu podstatných informací k pochopení toho, co se minulý týden odehrálo, zatím nemáme. Nicméně i to, co víme, je velice znepokojivé.

Tohle není firma

Problém není v tom, jak nám tvrdí vládní sociální demokraté, že někdo odmítá jejich reformu policejního sboru. Není ani v tom, že téma této reformy někdo politizuje, jak tvrdí premiér Bohuslav Sobotka. Policejní prezident Tuhý má nepochybně pravomoc přicházet s reformou a nikdo to nezpochybňuje. Malér spočívá v tom, že tak zásadní reformu tajil nejen před širší veřejností, ale dokonce i před těmi, jichž se bezprostředně týká, tedy před policisty.

Když před pěti lety začal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman uvažovat o novém zákonu o státním zastupitelství, představil nejdřív jeho základní teze, o normě se pak opakovaně mluvilo v parlamentu i ve vládě, žalobce ji obhajoval a vysvětloval v médiích, takže i laik, pokud má o téma zájem, ví, co se chystá.

Malér je v tom, že se reforma tajila před veřejností i těmi, jichž se týká.

Tweetni to

Generál Tuhý na to šel přesně opačně, vše tajil a navíc oznámil, že reforma začne platit už za tři týdny. Výsledný a do médií na poslední chvíli uniklý materiál, jenž počítal s vytvořením jednoho obřího policejního úřadu, vyděsil policisty i řadu státních zástupců. Mluví…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte