24_A_jaros01_R24_2016
Autor: Milan Jaroš

Nenápadná středeční tiskovka policejního prezidenta a jeho náměstků, které se účastnila sotva desítka novinářů a na níž padly mlhavé zmínky o připravované reorganizaci policie, se během osmačtyřiceti hodin zvrtla v krizi, která zasáhla vládu, policii i státní zastupitelství. Padají slova jako konec boje proti korupci, odchod z funkce na protest proti ohrožení nezávislosti policejní práce oznámil jeden z nejznámějších detektivů v této zemi Robert Šlachta a podobný krok připravují údajně desítky jeho podřízených. Státní zástupci začali prověřovat vedení policejního prezidia kvůli podezření, že reorganizace měla jediný cíl: přinutit Šlachtu k odchodu a zmařit tak výsledky vyšetřování řady významných případů. Blíží se éra, v níž budou opět zametány případy pod koberec?

Policejní monolog

„Jedno je jisté, v policejní reformě, kterou sledujeme, neprobíhá nic tak, jak by mělo probíhat v normální demokratické zemi. Co se děje, může být neskutečným diletantismem policejních šéfů. Anebo velkou hrou o vládu nad vyšetřováním a pokusem nějaké konkrétní vyšetřování zastavit,“ říká člen sněmovního výboru pro bezpečnost Ivan Gabal.

Jedním z kroků nové policejní koncepce představené minulý týden nejvyššími šéfy sboru by mělo být sloučení dvou celostátních jednotek zabývajících se vyšetřováním klíčových mafiánských a korupčních kauz. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie se podle náhlého verdiktu vedení policie mají stát teď hned – od 1. července –…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte