Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Zářez do živého těla lesa

Navzdory protestům začalo kácení v Bělověžském pralese

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Zubři prchají, přicházejí pracovní příležitosti. (Bělověžský prales)

Nejstarší evropský prales takový zářez ještě nezažil. Polská vláda rozhodla, že z něj vytěží 180 tisíc kubíků dřeva, což je v hrubém přepočtu asi 70 tisíc vzrostlých stromů se skoro půlmetrovým průměrem kmene.

Protestují ochranářské organizace, obočí zvedá Evropská komise, a nesouhlasí dokonce ani nábytkářský gigant IKEA, který čtvrtinu řeziva pro svoji světovou produkci nakupuje právě z Polska; jeho vedení prohlásilo, že dřevo z Bělověžského pralesa kupovat nebude. Tito všichni mají totiž obavy, že tak rozsáhlá těžba pralesu i jeho obyvatelům uškodí.

Pily začaly řezat minulý týden a polská konzervativní vláda své rozhodnutí hájí argumenty, které známe i z boje o českou Šumavu. Prý se rozmnožil kůrovec a padající stromy by mohly zabít turisty. Kromě toho vláda vyčítá své předchůdkyni, že stát na pralese prodělával, když dřevo dostatečně netěžil.

Z hlediska zákona má polská vláda relativně volné ruce, protože těžba má probíhat mimo území, kde člověk nesmí zasahovat. Nicméně předchozí vláda uznávala argumenty ochranářů, že prales je důležitý jako celek a nadměrná těžba v méně chráněné zóně by měla negativní vliv i na tu nedotknutelnou.

Nová vláda naopak říká, že chce pralesu pomoci, protože šířící se kůrovec ohrožuje také rezervaci. Na druhé straně ale těžbu rozplánovala na deset let, což na účinný boj proti kůrovci příliš nevypadá, a polovina ze stromů oficiálně určených na výrub kůrovcem napadena není. Vládní plán ovšem podporují lesníci i místní vesničané v této…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte