0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika7. 5. 201614 minut

Když to nedokážou, tak je vysuňme

S předsedou ODS Petrem Fialou o uprchlické krizi, prozření voličů a o tom, kdo jsou to paraziti

, ,
foto: Milan Jaroš
Petr Fiala • Autor: Milan Jaroš

Nechal jste se slyšet, že nastal restart ODS, ale preference vaší strany moc nerostou. Proč lidé na ten restart neslyší?

Před třemi lety byla ODS na pokraji své existence, komentáře ji už odepisovaly, ale ona přežila. V roce 2013 byly její preference kolem pěti procent, dnes jsou mezi devíti a jedenácti.

Reklama

Jako opoziční strana byste měli mít větší podporu. Proč to tak není?

Ale ono to povyskočí. Od doby, kdy nás lidé vůbec neposlouchali, a když jsme něco říkali, tak nad tím mávli rukou, uplynula příliš krátká doba. Ale už se to mění, když jezdím po republice, všude je plno a lidé se nezajímají o to, co jsme dělali v minulosti, ale o to, co nabízíme dnes.

Preference to nepotvrzují.

Když se ptáte, proč preference nestoupají do závratných výšek, podívejte se, jak vypadá mediální trh. Náš politický soupeř vlastní část médií a je tady samozřejmě i trošku zvláštní situace, když Sobotkova vláda s Andrejem Babišem těží z dobré ekonomické situace a rozumných opatření, jež udělaly minulé, pravicové vlády. To jí hraje do karet a může se chovat populisticky. To vysvětluje, proč opozice není momentálně silnější. Jsem přesvědčen, že se to velmi brzy změní a že ten, kdo na tom bude profitovat nejvíc, bude ODS.

Mluvíte o vnějších příčinách, ale neděláte i vy nějaké chyby?

Trvá nějakou dobu přesvědčit opět voliče, že jsme ta správná a jediná…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc