OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Autor: Hana Varakova

Sobota 25. dubna 2015 – den, který se vryl do paměti Nepálců. Jejich zemi tehdy zasáhlo zemětřesení, při kterém přišlo o život téměř devět tisíc lidí a více než 22 tisíc bylo zraněných. Na 600 tisíc budov včetně staletých paláců a chrámů se během pár minut zřítilo, další stovky tisíc domů otřesy zničily částečně. Postiženo bylo skoro celé území Nepálu, včetně Káthmándského údolí, jehož součástí jsou tři největší nepálská města a které je od roku 1979 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Rok po zemětřesení se cizinci, který právě přistál na mezinárodním letišti v Káthmándú a vydal se taxíkem do hotelu, může na první pohled zdát, že život ve městě se vrátil do starých kolejí. Ulice jsou přecpané auty a motorkami, chybějí tu semafory, takže přednost v jízdě má ten, kdo ji ohlásí svým klaksonem. Někteří lidé mají na obličeji roušku, aby se chránili před smogem. Pouliční prodejci hlasitě a neodbytně nabízejí své zboží, všude jsou davy lidí. Zkrátka čilý ruch, s jakým se lze setkat ve většině asijských měst.

Už při prvním výletu do centra na náměstí Durbár, které bylo z velké části zničeno při zemětřesení, je však jasné, že práce na jeho obnově během roku příliš nepokročily. Trosky již jsou sice odklizené, ale s rekonstrukcí pobořených chrámů se zatím ani nezačalo. Podobné je to v druhém velkém městě Pátanu, snad s výjimkou stúpy Boudhanath z 5. století, která patřila k největším na světě a z níž po loňských otřesech zbyly jen základy. Tady už bylo vztyčeno…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte