Je to jen pár slov, ale pro pravidla veřejné debaty v Česku mají velký význam. Do paragrafů zakazujících hanobení, šíření nenávisti či vyzývání k násilí vůči různým skupinám obyvatel přibudou tři nové položky – sexuální orientace, pohlavní identita a třída. Žádá to po nás Evropská unie a ministr spravedlnosti už sepsal příslušnou novelu. Provází ji pohoršená kritika, jak nám Brusel zase nařizuje, co smíme a nesmíme, což se dalo očekávat. Ve skutečnosti se ale nic zvláštního neděje – v něčem zpřísnění pravidel pomůže a v ničem neuškodí.

Co je dnes třída

Každé zužování svobody projevu je pochopitelně dobré hlídat a stojí za to si také občas připomenout anglosaskou tradici, která verbální nenávist netrestá, protože svobodu slova považuje za vyšší hodnotu. Kontinentální Evropa volí jiný přístup a má k tomu celkem dobré důvody – historickou zkušenost genocid, jimž obvykle předcházela štvavá verbální kampaň.

Je jistě poutavé přemýšlet, které pojetí je ve skutečnosti lepší. Ale pokud se starý kontinent jednou vydal cestou omezení, stejně důležité je vylaďovat zakázanou zónu tak, aby společnosti co nejlépe sloužila. Z tohoto pohledu rozšíření paragrafů o sexuální orientaci dává smysl. Dějiny diskriminace gayů, leseb nebo transsexuálů jsou bohaté a předsudky vůči nim dodnes živé. Pokud zákon chrání před hanobením politické nebo náboženské přesvědčení, není jediný důvod, aby neskýtal stejné bezpečí i sexuálním menšinám.

Diskutabilnějším prvkem nové legislativy je ona…

I_obal_R17_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R17_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1535

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte