Jan Procházka, HE3DA, 3D baterie
HE3DA, 3D baterie • Autor: Matěj Stránský

Může osamocený český výzkumník trumfnout vizionáře Elona Muska, který má k dispozici desítky nejlepších inženýrů Ameriky? Chemik Jan Procházka tvrdí, že to dokázal. Vyvinul prý elektrickou baterii, která naprosto zastíní nejen ty Muskovy, ale i všechny ostatní velké baterie na trhu.

Zní to trochu neuvěřitelně, stejně jako příběh tohoto vědce. Útěk do Ameriky a začátek od nuly. Zajímavý nápad, jemuž zpočátku nikdo nevěří. Záchrana v posledním okamžiku a prostřednictvím tajemného muže, kterého hledá policie. Nicméně baterie Jana Procházky se má začít vyrábět ještě letos.

Uplatnit se může především tam, kde jsou potřeba velké a výkonné zdroje energie: při startování automobilových motorů a pohonu elektromobilů, hodí se i pro majitele rodinných domů, kteří chtějí nezávislost na elektrické síti. Především ale – jak doufá její vynálezce – by mohla tvořit velká úložiště energie, která by vyrovnávala náhlé přívaly a výpadky elektřiny vyráběné ze slunce a větru.

Podle tvůrců má baterie tři hlavní výhody. Lze ji vyrobit jednoduchým a levným způsobem, takže by mohla převálcovat konkurenty cenou. Je nehořlavá, tedy bezpečnější – což Procházka hned demonstruje novinářské návštěvě pomocí plynové pistole. A konečně, na rozdíl od stávajících baterií může být velká, není ji třeba skládat z tisíců malých baterií, jako to dělá právě průkopník elektromobilů a solární energetiky Elon Musk. Pátrání po tom, zda jde o „nové Wichterlovy kontaktní čočky“, je nicméně složité – a na odpověď si…

I_obal_R17_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R17_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 792

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte