Je to mladé, je to na mobilu a sdílí to všechno kromě ponožek. Co je to? Uhádli jste. Mileniál. Mladý člověk narozený od devadesátých let do přelomu milénia, podle nějž také dostala tato generace nálepku. Mileniálové jsou obětí mnoha zjednodušení a klišé – například se má za to, že jsou fanatici sdílení. Jistě, trochu jednostranný pohled. Ale co si myslet, když právě začali sdílet oblečení?

Oblékací klub Kleiderei v Hamburku funguje zhruba takto. Členka se přihlásí a zaplatí příspěvek 34 eur měsíčně. Na základě toho si může vybrat oblečení, docela pěkné kousky od místních designérů. Dostane ho poštou a za měsíc je pošle zase zpátky. A co když ne? Nevíme, zda jí napaří zpozdné jako v knihovně. Tušíme však, že mládež je sdílením vycvičena k disciplíně a děvčata klubu nedělají potíže. Podobných platforem na pronajímání oblečení je víc, princip se mírně liší. Rent the Runway v USA nabízí několik kusů za 139 dolarů měsíčně. Kilenda funguje pro děti – za každé trenečky a klobouček se platí měsíční nájem. A jistě jsou i další.

Ve Švédsku si ze sdílení šatů udělali propagační akci, aby se změnila image Švédska coby země stejně bezproblémové jako nudné. Agentura Visit Sweden dala lidem oblečení od švédských módních značek a vyzvala je, ať se v něm vyfotí a dají fotku na Instagram pod heslem #ShareWear. Kdo první snímek okomentuje, může si oblečení převzít, týden ho nosit a pak dát zase na Instagram. A co se stane, když si ho někdo nechá? Opět nevíme, ale předpokládáme, že ani…

I_obal_R16_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R16_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1245

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte