14-kom1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Od sametové revoluce tu nebyly tak pečlivě využity bezpečnostní složky proti obyvatelům vlastní země. Pokud jde někdo na nepovolenou demonstraci nebo na zakázaný koncert či obsadí na protest proti chátrajícím domům cizí budovu… vždy musí počítat s rizikem, že bude popotahován policií. Nikdo by ale neměl ani na vteřinu získat dojem, že když bude mít jiný názor než vládnoucí síla, tak bude vystaven policejní šikaně. A to se stalo. Policie vstupovala do bytů a kanceláří, aby lidem zabránila ve vyjádření jejich názoru na čínskou politiku. Stejně tak zabránila v uskutečnění řádně nahlášené a schválené demonstrace. To nelze v žádném případě akceptovat.

Nedůvěryhodná vysvětlení

Pokaždé když přijede do hlavního města nějaký představitel velmoci, je to spojeno s různými omezeními, která se dotknou života v metropoli. Většina občanů to chápe a maximálně si trochu zabrblá, že se jim protáhla cesta do práce. Policie zkrátka má za úkol chránit zahraničního státníka a musí k tomu mít adekvátní podmínky. To, co se dělo minulý týden, ale nemělo s bezpečností nic společného. Policie nechránila čínského a českého prezidenta před útočníky, chránila je před lidmi s jinými názory. A dělala to tak, že omezovala ústavou garantovanou svobodu zdejších obyvatel.

Neváhala zajít tak daleko, že vcházela do bytů, škol, výstavních síní či kanceláří, všude s výzvou, aby občané sundali tibetské vlajky. Většinou to doprovázela komickým odůvodněním, že snajpr přes vlajku nevidí, jestli je uvnitř…

I_obal_R14_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R14_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte