Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Střelím, uteču

Aleš Kněžínek se živí hraním počítačové hry. Jeho kariéra v zámoří připomíná hokejistu z NHL.

13-profil-lol
Aleš Kněžínek • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Ve skypovém okénku se objeví tvář nenápadného brýlatého kluka. Sedí v pohodlné otáčecí židli, typické pro počítačové herny. Za jeho zády je vidět další dva mladíky s asijskými rysy v podobných židlích, oba plně zaměstnává hra na počítači. Je skoro půlnoc, chlapci ale ještě spát nepůjdou. „Tohle je gaming room. Společný pokoj, kde hrajeme. Je to až zbytečně velké a v noci je tu zima,“ říká brýlatý kluk na obrazovce. Jmenuje se Aleš Kněžínek, většina světa ho však zná pod přezdívkou Freeze.

Alešovi je 21 let a už třetím rokem se živí jako profesionální hráč počítačové hry League of Legends (Liga legend). Nastupují v ní proti sobě dva pětičlenné týmy a oba mají stejný úkol: zničit protivníkovi základnu dříve, než ji zničí on jim. Každý z pěti hráčů má v týmu svoji roli. Alešova pozice má název AD Carry, což by se do češtiny dalo přeložit jako střelec. „Moje role je vyhnout se nebezpečí. Když se do něj dostanu, tak umřu. Musím z odstupu způsobovat velké poškození. Střelím, uteču, střelím,“ popisuje Aleš práci, při které tráví většinu svého času.

Letošní sezonu Aleš odehraje za americký tým Los Angeles Renegades, do kterého přestoupil z dánského týmu Copenhagen Wolves. „Vypadli jsme z ligy,“ vysvětluje svůj odchod od Kodaňských vlků. „Dostal jsem řadu nabídek. Jedna z nejlepších přišla od Renegades, jak týmově, tak platově. Chtěl jsem vyzkoušet Ameriku.“ O výdělku hráči nesmějí mluvit, Aleš nicméně připouští, že vydělává víc než fotbalisté Sparty, kteří měsíčně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obal_R13_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 411
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte