Kavarna V. kolona, PL Bohnice
Kavarna V. kolona, PL Bohnice • Autor: Matěj Stránský

„Jak to, že vlasy jsou tak pěkný a vlasy v umyvadle tak odporný? A kdo Warholovi poradil tu polívku?“ Podobných otázek je na oknech Klubu V. kolona spousta a na některé možná odpověď ani neexistuje. Jistá míra nezaručenosti je totiž při návštěvě nezbytná.

Bývalá zimní zahrada byla v roce 1999 opravena a sdružení Green Doors zde vybudovalo tréninkovou kavárnu pro pacienty s psychózou. Hlavním úkolem klubu je propojit péči v nemocnici s komunitní péčí, přilákat veřejnost a prolomit tak zdi psychiatrické léčebny. Kavárna také zajišťuje občerstvení pro sousedící Divadlo Za plotem. Nemocniční scéna byla zprovozněna na začátku devadesátých let, několikrát za měsíc se tu konají kulturní akce. I kavárna sama organizuje koncerty a každou druhou středu a čtvrtek pak filmový klub.

Kavarna V. kolona, PL Bohnice
Kavarna V. kolona, PL Bohnice • Autor: Matěj Stránský

„Klienti zde pracují v rámci pracovní rehabilitace. Nejedná se o nic specializovaného, nezaměřujeme se tu třeba na baristiku. Jde o pracovní návyky. Testujeme tu, jaká psychická zátěž je ještě pro naše klienty přínosná a jak reagují na stresové situace,“ říká jedna ze servírek – sociálních pracovnic. Jistá míra tolerance se vyžaduje i od návštěvníků. Alkohol je možné podávat až od sedmé hodiny, po objednání jídla dostanete kartičku s číslem, která vás prosí o shovívavost a trpělivost při čekání. V současnosti v rehabilitačním programu pracuje přibližně třináct lidí. Kavárna a rehabilitační program pro pacienty s psychózou jsou těsně…

I_obal_R13_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R13_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte