0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda19. 3. 20163 minuty

Hanan a její děti

Vytvořit obdobu Nobelovy ceny pro učitele byl skvělý nápad. Globální nadace Varkey ji uděluje od loňského roku a zástup celebrit od prince Williama po papeže Františka ve svých zdravicích finalistům upozorňuje na to, jak důležité je tohle povolání pro budoucnost světa.

Ještě lepší nápad ale byl vybrat za letošní vítězku Global Teacher Prize palestinskou kantorku ze základní školy nedaleko Ramalláhu Hanan al-Hroub. Ani ne tak proto, že se dozvíme, jak to mají Palestinci těžké a v jak špatných podmínkách jejich děti vyrůstají. Hanan al-Hroub totiž víc než svědectví o beznaději přináší inspiraci. O dětech a jejich vzdělávání se od ní můžeme hodně naučit.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Porota měla šťastnou ruku už loni, když vybrala americkou učitelku literatury Nancie Atwellovou. Dala tím jasně najevo, že oceňuje nové přístupy ke vzdělávání. Kantorka z Maine vyvinula novou metodu, jak učit děti literaturu, která kombinuje čtení a psaní vlastních textů. A inovátoři byli i mezi letošními finalisty – třeba britský učitel matematiky Colin Hegarty, který vytvořil už tisíc edukačních videí pro YouTube. „Vůbec nejsem zklamán,“ řekl Hegarty, když zjistil, že vítězství mu nakonec uniklo. „Protože jsem si jistý, že vyhrál ten správný člověk.“

Hanan al-Hroub vyrostla v uprchlickém táboře v Betlémě a od dětství se potkávala s násilím. Zážitky přestřelek, rvaček nebo izraelských raketových útoků si projde většina palestinských dětí a způsobené trauma pak poznamená jejich chování. V každé třídě školy, kde Hanan…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc