Kultura

Cestovatel stoletím

Je to sci-fi, která se odehrává v minulosti, popsal svůj román Cestovatel stoletím argentinsko-španělský autor Andrés Neuman. Před sedmi lety za něj získal prestižní hispanoamerické ocenění Premio Alfaguara. Román však s tímto kulturním okruhem nemá téměř nic společného. Odehrává se ve smyšleném Wandernburgu v Německu 19. století po napoleonských válkách, kdy se rozmáhá v duších obyvatel Evropy konzervatismus. Ve městě – kde chybí plynové osvětlení, neboť obyvatelé tolik světla nepotřebují, protože mají dobrý zrak a spořádané mravy – se objeví záhadný cestovatel Hans. Místo se mu příliš nezamlouvá, myslí si, že jen přespí, ale zdrží se déle než rok. Na náměstí se totiž setká s flašinetářem, jehož hudba na něj zapůsobila. Stává se členem místní honorace a začne se účastnit jejích dýchánků, kde se mluví o politice, filozofických traktátech, hudbě i uspořádání společnosti.

Román byl oceněn za odvážnou směs žánrů – střídají se tu detektivní prvky, historický a milostný román i esejistické pasáže zabalené do rozprav účastníků. Ti diskutují o současných tématech Evropy jako emigrace či multikulturalita, která mají počátky právě v 19. století. To všechno je ambiciózní a záslužné, jenže pasáže o starém kontinentu jsou zároveň úmorné.

O moc přitažlivější není ani pohrávání s žánrem milostného románu; i vášeň je historickou hříčkou, jež se táhne jako sirup přes stovky stran. Udržet pozornost pomáhá především autorův metaforický a poetický jazyk. Neuman se narodil v…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte