Kultura

Tady na Jihu

V ukrajinském Mykolajivu musíte dávat pozor, kudy chodíte. Hřbitov na Aljaudech zabrali malí spratci, kteří člověka přizabijí, v přístavních ulicích se o moc s místními gangstery perou Řekové a cikáni. Mezi tím se potácejí zlodějíčci, narkomani a prostitutky. „V místních krajích lidi uzrávali, šoustali, dostávali se za katr raz dva,“ říká vypravěč románu Tady na Jihu, poslední knihy ukrajinského kontroverzního spisovatele Olese Uljanenka, který zemřel za nejasných okolností v roce 2010, nedlouho po vydání. Svérázný autor napsal dvacet románů a dočkal se za ně odsouzení za pornografii i literárních cen.

Průvodcem „lidmi inspirovaným peklem“ je sedmnáctiletý gangster, který se v záplavě násilí a drogových dýchánků ani nestačí představit (a vyvolává tak pocit, že jde o autorovy vzpomínky). Místo toho vypráví o světélku naděje, které do jeho života přinese dcera bohatého plukovníka Irena Uvarovová. I tohle světélko ale záhy zhasne. Černá díra Mykolajivu pohltí všechny včetně privilegovaných potomků místních hlavounů, kteří se podílejí na tom, aby město bylo peklem na zemi. Všudypřítomnou surovost románu – který se odehrává na sklonku sedmdesátých let 20. století – zdůrazňuje i styl. Čtenář se ztrácí mezi nočními tripy a ranními letargií, není jasné, jestli jde o začátek, konec nebo prostředek příběhu. Běžně člověk netuší, kdo mu zrovna vypráví. S postupem ale začíná román dávat smysl – na povrch vyplouvá kauzalita i vražedná motivace postav, polámaná časová osa se…

I_obalka__R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte