Kultura

Drak nikdy nespí

Vytvořit pro propagaci města komiks je drahý špás, ale může přerůst až v umění. Jako v případě knihy Drak nikdy nespí od výtvarníka Jiřího Gruse a scenáristů Džiana Babana a Vojtěcha Maška.  Jejich album o založení Trutnova má potenciál do severovýchodních Čech přilákat nejen turisty, ale i ocenění. Navíc reprezentativní velký formát, pevná vazba a 160 stran krásných kreseb kombinovanou technikou za nízkou cenu jasně cílí na širší publikum.

Poměrně přímočará legenda o založení města rytířem Albrechtem z Trautenbergu, který přemůže nejen loupežníky, ale nakonec i draka, dostala velmi současný fantasy kabát. Autoři se rozhodli rozpracovat (a nejspíš i přidat) vedlejší postavy poddaných, potulných mnichů a krásných dívek, které v temných lesích zažívají napětí z neznámého a s ním nejčastěji – strach. Zatímco jedni se k němu otáčejí zády s představou, že nebezpečí zmizí, druzí chtějí dostát slibům i na úkor života. A pak jsou tu ještě takoví, kteří vědí, že strach jiných lze dobře využít ve svůj prospěch.

Trutnovský rodák Grus vykreslil údajně členy Albrechtovy družiny podle spolku Trutnov – město draka, jenž vznik komiksu inicioval. Banda s vykotlanými zuby, v jejichž rysech se zračí hašteřivost, zbabělost a poživačnost tak, že skoro nepotřebuje bubliny, nepůsobí moc příjemně. O to překvapivější je, že nakonec tak nějak náhodně spojí síly a dotáhnou vše do dobrého konce.  Nejsilnější stránkou je právě atmosféra a Grusova kresba, jejíž  hlavní barvou je rudá.…

I_obalka__R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte