Aid Kid, Ondřej Mikula
Aid Kid, Ondřej Mikula • Autor: Matěj Stránský

Když jsem album dokončil, říkal jsem si, že jestli nebudu mít nominaci na žádnou cenu, tak budu smutný,“ přiznává Ondřej Mikula, hudebník vystupující pod jménem Aid Kid. A je v tom spíš nesmělost než namyšlenost a objektivní pohled na českou scénu, kde ročně mnoho čistě elektronických instrumentálních desek nevyjde a fenomén osamělých „ložnicových producentů“ ještě není zcela etablovaný.

Aid Kid nakonec neměl ke smutku důvod, protože si minulý měsíc odnesl trofej Objev roku z ceny Vinyla. „Vážím si jí nejvíc,“ říká Mikula na její adresu a je to v jeho případě pochopitelné. Výsledky této ceny reflektují nejaktuálnější pohyby zdejšího podhoubí a do značné míry jsou podmíněné generačně. V případě dvaadvacetiletého Mikuly to potvrzuje i skutečnost, že jeho vzestup v posledních sezonách je neodmyslitelně spjatý s Radiem Wave, veřejnoprávní stanicí pro mladé publikum, kde výrazně bodoval v soutěžích StartérCzeching. Zdejší publikum v Aid Kidovi našlo dokonalého tvůrce internetového pokolení: cílevědomého solitéra, pro něhož je počítač hudebním nástrojem, zvukovou laboratoří, nahrávacím studiem i koncertním sálem – a jehož hudba se ze všeho nejvíc živí impulzy sítě.

Na volné noze

Přitom to začalo docela staromódně: snem o kytaře. Toužil po ní a v patnácti ji také dostal. Cíl byl zabodovat u táborového ohně, ale brzy si v praxi ověřil, že se skladbami od Priessnitz a Radiohead, které doma drtil, nakonec neudělá tolik parády jako jeho kolegové s…

I_obalka__R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1526

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte