11-kom2
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Kdysi šlo nahrávacímu průmyslu o to, aby posluchač nepoznal rozdíl, jak kapela zní naživo, a jak je zachycená na desce. To bylo v padesátých letech, kdy George Martin začínal. „Říkal jsem si, dobrá, je to jako fotografie. Ale nemusíme jen fotografovat, můžeme malovat. A tato myšlenka mě povzbudila k experimentům,“ vzpomínal na rané časy hudebního byznysu kmenový producent The Beatles. Natočil s nimi 10 alb, 22 singlů – asi 10 hodin hudby, která navždy změnila podobu populární kultury. Minulý týden zemřel ve věku 90 let a jeho věhlas se po zásluze vyrovnal hvězdám, s nimiž natáčel. Martin totiž – samozřejmě s asistencí The Beatles – spoluutvářel populární hudbu, jak ji vnímáme a posloucháme dodnes.

Byla to revoluční doba. Staré šelakové desky začínal vytlačovat vinyl a stereofonní poslech, rokenrol se stal hudbou poválečné generace, kterou jejich rodiče někdy nechápali a někdy nemohli vystát.

Tradiční otcovskou figurou měl být i George Martin, šéf firmy Parlophone, když si v roce 1962 poslechl jakousi kapelu, kterou odmítli v jiných vydavatelstvích – The Beatles. Byl to typický upjatý britský gentleman o šestnáct let starší než oni a za války sloužil u letectva. O jejich výkonech neměl valné mínění, ale cítil, že čtveřice tvoří silný gang.

Na tom se dalo stavět. Původní britská hudba v té době nestála za moc, kapely přehrávaly hity z Ameriky a bohatě s tím vystačily (The Rolling Stones nebyli výjimkou). Nikoho nenapadlo postrčit je k autorství. Empatií vybavený…

I_obalka__R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte