0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura5. 3. 20162 minuty

Kráva a tráva

Jsem kráva. Nespokojená kráva. Proč? Mluví se o mně beze mě. Všichni se přou, jestli je kráva lepší krmená zrním, nebo trávou. A ptali se mě? Argumentů mají plné čepce a přežvykují je tam a zpátky. Šéfkuchaři a hipsteři tvrdí: hovězí jedině grass fed, krmené trávou. Chutná ale jen těm, kdo vědí, že je to cool. Ostatním přijde nějaké houževnaté a dají přednost býčkovi pěkně vykrmenému geneticky modifikovanou sójou, protože jeho maso má více intramuskulárního tuku a steak je pak tučnější. A oni otírají mastnotu z tváří a říkají, nebo ti decentnější myslí, uf, to jsem si nacpal bachor. My krávy víme, o čem mluví.

U zvířat krmených trávou je mastnoty méně a blaho kolem žaludku (žaludků) je méně intenzivní. Za více peněz, protože hovězí krmené trávou je dražší, v Česku navíc špatně dostupné.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Do toho mluví experti na výživu – ovšem výhradně lidí. Že prý hovězí krmené trávou obsahuje víc omega 3 mastných kyselin a konjugovanou kyselinu linolovou, což je antioxidant jak bejk, volají emotivnější odborníci. Má i více beta karotenu, takže může vypadat žlutší, čehož se ovšem zákazníci poněkud obávají, a řezníci se zase obávají, že jim pak parádní steak zůstane ležet v krámě.

Ale to ještě není všechno. Taky se pořád poměřuje, která kráva je přátelštější k životnímu prostředí. Někdo říká: méně pěstování obilí a sóji, to je méně hnojiv, méně zničené půdy a taky méně dopravy. Jiný říká: kravičky se pasou na zelené trávě pod modrým nebem, svítí na ně zlaté sluníčko, krásné čekání na…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc