sjezd CSSD Jednou se vrátím. Možná.

Tři týdny se vůbec neobjevil na veřejnosti, neúčastnil se důležité schůzky v Bruselu, zrušil všechna jednání a nebylo po něm vidu ani slechu. Otázku, kam v mimořádně vypjaté době zmizel, se hlavní pohřešovaný, český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, pokusil zodpovědět krátce před Štědrým dnem: oznámil, že si při stěhování nábytku natrhl šlachu a bolest ho donutila stáhnout se z veřejného života. Problém ovšem je, že podobně neviditelný je Zaorálek i ve dnech, kdy je v dobré kondici. Mnohem zajímavější než ministrův aktuální výpadek je tedy jiná záhada – proč tato klíčová postava české politiky dlouhodobě vypadává z vlády.

Šéfdiplomat Chovanec

„Česko zatím žádné běžence přijímat nebude. Vláda by měla zvážit žalobu na Evropskou komisi za přerozdělovací kvóty. Aktuálně největším problémem řešení migrace je nekonzistentní politika Německa.“ Tyhle a další věty v uplynulých měsících nezněly z úst šéfa české diplomacie, ale ministra vnitra Milana Chovance. Díky své aktivitě, jasnému názoru a silné vůli ho prosazovat je tak dnes vedle premiéra právě tento muž hlavním tvůrcem české zahraniční politiky.

Do jisté míry to dává smysl.. Bezpečnostní aspekty migrační krize spadají do jeho kompetence, takže tohle téma Chovanec pravidelně jezdí řešit do Bruselu a referuje o něm i ve vládě. Platí přitom, že nabídnutý prostor využívá bezezbytku, ostré „ne“ migrantům žene jeho domácí popularitu vzhůru a o Chovancovi, který je aktuálně dvanáct procentních bodů před Zaorálkem, se…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte