Kultura Knihy

Imago. Ty trubko!

Hana Lundiaková: Imago. Ty trubko!
Hana Lundiaková: Imago. Ty trubko! • Autor: Kniha Zlín

Prozaička a hráčka na akordeon Hana Lundiaková (36) debutovala sbírkou povídek Vrhnout. Téma temných vášní poté rozvinula i v novele Černý Klarus. V obou knihách se erotika snoubí s imaginací a jazykovým ztvárněním. Nejde v nich tolik o to, co se píše, ale o to, jak se píše. Nyní vydala své zatím nejrozsáhlejší dílo, román Imago. Ty trubko!. Dá-li se k něčemu přirovnat, jsou to Topolova Sestra Invalidní sourozenci Egona Bondyho. Ale o epigonství u Lundiakové rozhodně nejde, protože samorostlejší autorku by u nás člověk našel stěží.

Reklama
Reklama

Sestru evokuje jazykové šamanství a roztěkaný vypravěč, který volně skáče tam, kde ho vyprávění baví, a ignoruje vše ostatní. A taky oslava zvířecí živelnosti, která je obranou lidskosti v odcizeném stroji spořádané společnosti. Bondyho zas připomene dystopické pojetí rozpadajícího se světa, v němž hrdinové hledají zbylé ostrůvky, na nichž lze ještě chvíli žít ve veselém ghettu. U Lundiakové stojí v centru osudy několika žen zmítaných v prostoru, jehož jeden pól si žádá přijmout „systém“ životního pohodlí, zatímco druhý vzněcuje instinkty a chování, jež společenská pravidla ignoruje.

Lundiaková umí napsat pasáže, nad kterými se tají dech. Její věty občas znějí jako básnicko-magické zaříkávání: „Řeč jako černá labuť pomalu plula po hladině neznámých energií a vzdalovala se těm, jimž byla a nikdy již nemusí být esencí.“ Její talent je ovšem živelný a vyčerpává se právě a jen důrazem na to, co a jak se právě říká. Nerozvíjí postavy jako prvky, které mají držet pohromadě. Nebuduje ucelené románové prostory. Nespojuje epizody do souvislých dějových linií. Její vyprávění žije tím, co je teď a tady, ne tím, co bylo či bude. Kašle na „systém“ příběhu pohodlného pro čtenáře. Nabízí vyprávění barbarské, křiklavé, emoční, fragmentární. Má větší talent než kterákoli jiná mladší česká prozaička. Radostně číst a kupovat se ale budou i dál knihy Kateřiny Tučkové či Aleny Mornštajnové; ne ty její.

Autor je literární vědec.

Hana Lundiaková: Imago. Ty trubko!
Kniha Zlín, 294 stran

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte