Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Editorial

Editorial: Pravda o smrti manžela

Václav Bělohradský se vrací k veřejné debatě o hranicích svobody slova po útoku na redakci Charlie Hebdo

Charlie Hebdo v Doxu • Autor: Milan Jaroš
Charlie Hebdo v Doxu • Autor: Milan Jaroš

Zní to neuvěřitelně, ale v Česku skutečně za posledních třináct let stoupla pětkrát spotřeba antidepresiv. Léky tak nyní bere každý dvacátý Čech. Co za tímto nárůstem stojí a jaké to má důsledky, rozebírá na str. 26–28 Hana Čápová.

Světová média minulý týden zaplnily zprávy o zahájení soudního líčení, které má odhalit vrahy Alexandra Litviněnka. Ten byl před osmi lety otráven radioaktivním poloniem, protože odhaloval aféry ruského prezidenta Vladimira Putina. Při této příležitosti vám přinášíme rozhovor s někdejší Litviněnkovou manželkou Marinou.

Případ se k soudu dostal více méně jen díky její vytrvalosti: „Já jsem spokojená už s tím, že soudní vyšetřování začalo. Kdybych se ho bývala nedočkala, byla bych asi zničená. Nejen proto, že bych se nedopátrala pravdy o vraždě manžela, který umíral krutou smrtí dvaadvacet dní, ale i pro tu zprávu, že kvůli nějakým zákulisním tlakům není v Británii možné domoci se spravedlnosti. Nevím, jak to celé skončí a co nového se dozvíme, pro mě je ale více než dostačující, že koroner nakonec vynese verdikt,“ říká mimo jiné Marina Litviněnková v rozhovoru, který najdete na str. 42–45.

Z aktuálního čísla bych vám ještě rád doporučil esej Václava Bělohradského, který se vrací k veřejné debatě o hranicích svobody slova po vražedném útoku na francouzskou redakci satirického časopisu. „Mnohonásobná vražda v Charlie Hebdo vyvolala lživou představu, že svoboda projevu, která je především právem na výsměch zbožněným entitám všeho druhu, je ,normálním stavem společnosti‘, který ,zvnějšku‘ ohrožují kulturní cizinci,“ píše mimo jiné Václav Bělohradský.

Závěrem jedna poznámka. Pokud jste si lámali hlavu nad bublinou na obálce „Merkelové kohouta,“ věřte tomu, že jste nebyli sami. Bouřlivá debata proběhla i uvnitř redakce. Jde o Sokratova slova, jež vyřkl předtím, než vypil jed a skonal: „Crito, dlužím Asklepiovi kohouta. Nezapomeň za mne zaplatit dluh.“ Původně jsme chtěli onen citát z obálky nahradit něčím srozumitelnějším, ale svět snad nemusí být vždy doslovný. 

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery,

šéfredaktor

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Text vyšel v Respektu 6/2015 pod titulkem Editorial: Pravda o smrti manžela