Andrea Jarošová
Andrea Jarošová • Autor: Milan Jaroš

AJ
Ležím na zemi, zavřený oči, zkouším si vzpomenout, jaký oblečení mám na sobě, jenom podle pocitu na kůži. Je lepší začít den jednoduchejma věcma. Podle studených paží tričko s krátkým rukávem, podle škrcení v pase džíny. Po paměti tipuju triko se znakem Batmana, jistá si ale nejsem. Přejedu si prsty po hrudi, cítím logo. Malé vítězství. Malá vítězství stačí, když se nikdo nedívá.

Zbytek dne náhodně vytahuju knížky z tátovy knihovny. Celý to vlastně začalo nějakou knížkou o zvířatech. Popisovali v ní pokus na housenkách. Housenky, píšou tam, na sebe chodí nalepený, každá následuje stopu, kterou za sebou nechává ta předchozí, která následuje zase tu před sebou, v důvěře, že na začátku je někdo, kdo ví, co dělá. Ten pokus spočíval v tom, že první housence strčili čumák do stopy tý poslední a čekali, co se stane. Housenky začaly chodit v kruhu, postupně slábly, bez ohledu na to, že na dosah byla potrava, chodily v kruhu, dokud všechny nepošly.

Nemusím se ani lidem vyhýbat, stačí nechodit tam, kde jsou oni. Občas mě někdo zaujme, v autobusu nebo metru. Někdy je to kluk, se kterým bych chtěla spát, jindy holka, co mi připomíná jinou holku, někdy paní, která pohladí po hlavě svoje děcko, aniž by si toho všimlo, a je vidět, že ho má ráda. A když vystoupí, stoupnu si na jejich místo a chytnu tyč tam, kde ji předtím drželi. Je z ní ještě cítit teplo dlaně; některé dny je to největší možná blízkost, kterou dokážu ze světa vykřesat, aniž bych…

RESPEKT-52/53
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 60 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

RESPEKT-52/53
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 60 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte