Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Utopie se blíží

Finsko chce zavést pravidelnou dávku 1000 eur pro každého občana

Představte si, že každý dostane od státu peníze – jen kvůli tomu, že žije. Různé sociální dávky nahradí tato jediná částka a zmizí velká část byrokracie, která dnešní komplikovaný systém spravuje. Tento tzv. občanský plat či garantovaný příjem dostanou chudí i bohatí, nikdo už nebude moci shlížet na druhého a považovat ho za „příživníka“. Částka bude dost vysoká na to, aby z ní lidé mohli žít, a současně dost nízká na to, aby byli motivováni ještě pracovat a vydělat si další peníze na některá lákadla naší luxusní civilizace. Je to momentálně jedna z nejzajímavějších radikálních vizí společnosti – a působí pořád jako nedosažitelná utopie. Středopravicová finská vláda, levicová opozice a podle průzkumů i 70 procent finské veřejnosti ji však chtějí převést do reality.

„Především to zjednodušuje sociální systém,“ říká pragmaticky premiér Juha Sipilä, který v létě nastoupil k moci se slibem „nové politické kultury odvážných experimentů“. Finsko je přes pět let v krizi, má drahý systém sociálního zabezpečení a na skandinávské poměry vysokou nezaměstnanost deseti procent. „Před pár lety to byla okrajová, levicová myšlenka,“ komentuje ideu garantovaného příjmu novinář Janne Toivonen, který téma pokrývá ve finské veřejnoprávní televizi. „Teď ji chtějí zavést všechny politické strany a já vůbec nevím, jak k té změně názorů došlo. Žádnou velkou veřejnou debatu jsme neměli a ani teď nemáme. Velké proměny se u nás dějí takhle neviditelně.“

V minulém týdnu začal rok práce, jehož…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte