63_MISTA2_Aleš Jungmann
Autor: Aleš Jungmann

Když byl Erwin Scholz kluk, v Liberci žili Němci i Češi a tyčily se tu komíny prosperujících textilek. Tohle byl československý Manchester. Výstavní město se pyšnilo také jedním z největších kin v republice s technickými vymoženostmi, jako byly garáže v nejvyšším patře a systémem větracích šachet s anglickými dvorky. Erwin sem chodil rád. A na den, kdy se coby patnáctiletý tajně dostal na erotickou komedii Das Bad auf der Tenne neboli Lázeň na mlatě, s láskou zavzpomíná. To se už psal rok 1943 a město neslo název Reichenberg. Dnes se liberecký Němec jmenuje Ervín Šolc. A nedávno měl příležitost si vzpomínky oživit: německá taškařice běžela na plátně znovu. Uvedli ji tu mladíci, kteří by mohli být jeho vnuky.

63_MISTA_Jiří Žíd
Autor: Jiří Žíd

V kině z roku 1923 ovšem donedávna rostla leda tak největší dřevomorka ve střední Evropě. Čtyřpodlažní budova vestavěná do strmého svahu ve stylu art deco roky chátrala. Město pro kino nenašlo využití a v roce 2008 se rozhodlo k prodeji – anebo k demolici. Tehdy se zvedla vlna nevole a parta studentů architektury se rozhodla pokusit nejen o záchranu, ale taky o oživení dnes omšelého centra Liberce. „Budova byla před válkou středobodem nejen filmového, ale kulturního života vůbec,“ říká jeden ze zakladatelů občanského sdružení Zachraňme kino Varšava, Petr Hubáček, mimochodem vnuk autora ještědského vysílače. V roce 2012 dostali budovu do pronájmu. Tak začal maraton postupné obnovy prováděné za pomoci dobrovolníků z Česka i…

I_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte