Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
59_CIVILIZACE Autor: Ivan Fesenko
Společnost Civilizace

Geniální matematik zamotal všem hlavu

V Oxfordu se tento týden koná seminář o převratné matematické práci Šiniči Močizukiho, která mění chápání samotného pojmu čísla. Je tu ale problém: skoro nikdo jí nerozumí.

Bylo to jako vstoupit do zámku tonoucího ve tmách. Vejdete do první místnosti, klopýtáte, narážíte do věcí a jen postupně zjišťujete, kde stojí různé kusy nábytku. Asi tak po půl roce bloudění nahmatáte vypínač, stisknete ho a náhle vše kolem zalije světlo – stále jste však teprve na začátku.

Zhruba těmito slovy popisoval v polovině devadesátých let britský matematik Andrew Wiles filmařům, jak se mu podařilo dokázat takzvanou velkou Fermatovu větu a vyřešit tak problém, s nímž se marně potýkaly generace matematiků již od roku 1637. Wiles procházel svým „potemnělým zámkem“ déle než šest let, tajně, více méně v izolaci od okolního světa, a úspěch odvážné mise s  nezaručeným výsledkem z něj udělal globální celebritu.

Wilesovo trápení s odkazem génia 17. století Pierra de Fermata, všestranně nadaného zakladatele moderní teorie čísel, je fascinující i pro ty, kdo se o matematiku nezajímají. Podobný příběh se odehrává také v současnosti, zatím více méně skrytě, ačkoli je možná ještě zajímavější. Zatímco Wilesově důkazu matematická komunita rozuměla a poměrně rychle jej přijala, tentokrát je vše jinak.

Kouzelná formule

Koncem srpna 2012 umístil uznávaný japonský matematik Šiniči Močizuki na svoji webovou stránku v tichosti čtyři odborné články, dohromady 512 stran textu plného symbolů. Nikomu nic neřekl, byl si však jist, že si jeho kolegové nového příspěvku brzy všimnou. Věděli totiž, že již skoro 20 let pracuje na důkazu takzvané hypotézy abc, další z velkých…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 783
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte